Ubodi insekata- kako da se zaštitite?

30

 

Ubod pčele, ose ili stršljena može izazvati alergijske reakcije opasne po život, dok su komarci potencijalni prenosioci različitih zaraznih bolesti, poput groznice Zapadnog Nila i sl. Takođe, ujed zaraženog krpelja može dovesti do Lajmske bolesti, koja ukoliko se ne uoči na vreme i ne leči, može imati ozbiljne posledice. Na sreću, većina uboda insekata izaziva samo blaže reakcije, koje prolaze u roku od par sati ili dana, ne ostavljajući posledice.

Kako biste izbegli ove neprijatne situacije, pridržavanjem osnovnih saveta, možete smanjiti rizik od uboda insekata.

Izbegavajte zadržavanje u blizini mesta na kojima se insekti razmnožavaju i roje – stajaće vode u prirodi (bare, močvare, kanali i sl.) ili dvorištima (bazeni, česme), cvetajuće bašte, kompost, kante i kontejnere za smeće.

Izbegavajte da prolazite ili boravite blizu gnezda insekata – veća je verovatnoća da će vas insekti napasti ukoliko se osete ugroženim, tako da je veoma važno ne dirati njihova gnezda. Postavite zaštitne mreže na prozore i vrata od dvorišta/terase, i redovno proveravajte njihovo stanje.Pažljivo uklonite i sve mrtve insekte jer su njihove žaoke opasne i nakon što insekt ugine.

VODITE RAČUNA O ODEĆI I OBUĆI

Tokom boravka u prirodi nosite adekvatnu obuću. Iako obuća otvorenih prstiju ili peta, poput sandala ili papuča, pruža veći komfor tokom vrelih letnjih dana, zatvorena obuća poput patika i cipela pruža znatno bolju zaštitu od insekata.Prekrijte izložene delove tela. Dugi rukavi i nogavice, čarape i kapa pružaju veći stepen zaštite od svih insekata, naročito kada se krećete kroz visoko rastinje ili travu. Izbegavajte jarke boje i dezene. Imajte na umu da odeća jarkih boja poput žute, narandžaste, crvene i roze, i cvetni dezeni, privlače insekte, naročito pčele, ose i stršljene, dok su im manje privlačne bela, zelena i svetlije nijanse braon boje.

Izbegavajte korišćenje kozmetičkih preparata (parfema, krema, mleka za telo) i proizvoda za ličnu higijenu (sapuni i sl.) sa jakim mirisima, jer oni privlače insekte.

Miris hrane privlači insekte. Slatkiši, sladoled, voće, zaslađena pića, lubenica i tunjevina samo su neke od vrsta namirnica primamljivih insektima.

ŠTA DA RADITE UKOLIKO VAS JE UBO INSEKT?

Uklonite žaoku nežnim pokretima tupim predmetom (npr. tupom stranom noža). Ovo je važno učiniti što pre, pošto žaoka nastavlja da ispušta otrov dokle god je u koži.Mesto uboda isperite vodom i sapunom.

Postavite hladnu oblogu (npr. led obmotan tkaninom) na mesto uboda, kako biste umanjili bol i otok, koji najčešće nastaju. Držite oblogu najmanje 10 minuta, i nikada ne stavljajte led direktno na kožu.

Nemojte se češati, jer na taj način povećavate rizik od nastanka infekcije. Izbegavajte nanošenje preparata iz kućne radinosti (poput sirćeta ili sode bikarbone) na oštećeni deo tela.

U slučaju da primetite simptome i znake ozbiljne alergijske reakcije, ili ukoliko ste ubodeni u usta, nos, ždrelo, ili ste opasnog insekta progutali ili udahnuli, pozovite službu hitne medicinske pomoći (194).

Savet plus: U slučaju da ste vi ili neko od članova vaše porodice ranije imali alergijsku reakciju na ubod insekta, obavezno se posavetujte sa vašim lekarom ili pedijatrom o merama koje treba da preduzmete u slučaju ponovnog uboda ili ujeda insekta, kako biste na vreme sprečili pojavu neželjenih reakcija.

Tekst preuzet sa  portala zavoda za javno zdravlje

Prokomentariši

Plain text

Zaštita
129673845Unesite mišem ovo: 3769